Добровольці-вогнеборці – як фактор безпеки в об’єднаних територіальних громадах

На таку тему 20 квітня 2017 року у Києві Інститут громадянського суспільства за підтримки Міністерства внутрішніх справ України та Державної служби України з надзвичайних ситуацій провів круглий стіл із залученням представників Міністерства внутрішніх справ, Держслужби з надзвичайних ситуацій, Мінрегіону, об’єднаних територіальних громад, ГУ У ДСНС України в областях та громадських організацій.

_DSC0907У вітальному слові Анатолій Ткачук, директор з науки та розвитку ГО «Інститут громадянського суспільства», представив «Проект підтримки реформування місцевого самоврядування в Україні» направлений на практичну реалізацію Концепції місцевого самоврядування та територіальної організації в Україні, побудову співпраці між неурядовими організаціями та місцевими органами влади. ІГС виступає певним медіатором, щоб створити майданчик, де з одного боку є МВС, з іншого боку – місцеве самоврядування в особі об’єднаних територіальних громад, з третього боку – Мінрегіон, який опікується регіональним розвитком та через яке відбувається фінансування проектів через Державний фонд регіонального розвитку, до якого можуть подаватися, в тому числі, проекти та програми, що стосуються пожежної безпеки в ОТГ. Водночас, тема безпеки не отримала ще належної уваги у нових ОТГ. «Можна зрозуміти громади, які вагаються чи створювати місцеві пожежні команди: а може пронесе і в нас нічого не загориться?», – зауважив Анатолій Ткачук.

_DSC0923В свою чергу директор департаменту з організації цивільного захисту ДСНС України Михайло Маюров від імені голови ДСНС України висловив щиру вдячність учасникам за участь у круглому столі. Представляючи стратегію реформи системи ДСНС в умовах децентралізації  і реформування місцевого самоврядування в Україні, Михайло Олександрович зазначив, що до основних повноважень органів місцевого самоврядування базового рівня віднесено гасіння пожеж. Також, за словами Михайла Маюрова, робочою групою ДСНС підготовлено пропозиції щодо уточненого розподілу повноважень у сфері цивільного захисту між суб’єктами місцевого самоврядування (громадами, районами, областями), які направлено до Мінрегіону для їх розгляду та включення до нової редакції Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Про створення руху добровольців-вогнеборців розповів Василь Кундрик, представник офісу реформ при МВС. «Добровольці це – лікарі, вчителі, фінансисти, приватні підприємці, механіки та ін., які вирішили зробити внесок у забезпечення безпеки своєї громади. Люди, які готові кинути всі свої справи на час виклику, аби врятувати чиєсь життя» – зазначив він.

Чому добровільна пожежна справа – це ефективно можете ознайомитися у відеосюжеті

Кращими практиками місцевого самоврядування у сфері розвитку цивільного захисту, місцевої та добровільної пожежної охорони поділилися представники ОТГ, зокрема Олександр Тутка, голова Шишацької ОТГ Полтавської області.

_DSC0932Олег Рудик, заступник голови Лісовогринівецької ОТГ Хмельницької області, розповів про створення місцевого пожежно-рятувального підрозділу.

Костянтин Даниленко, начальник пожежного поста Центру безпеки громадян Черкаської ОТГ Донецької області, розповів як на території ОТГ за три місяці з’явився новий об’єкт інфраструктури площею 180 кв.м. – Центр безпеки громадян. Це надсучасна, потужна будівля, в якій розташована пожежна команда та поліція, і будівля, якою пишаються всі мешканці та гості Черкаської об’єднаної територіальної громади.

На думку Андрія Пелехатого, представника Інституту регіональних досліджень НАН України, основними проблемами формування добровільних пожежних команд є відсутність мотивації для вступу громадян у добровільні пожежні дружини (матеріальної, фінансової, соціальної) та низький рівень матеріально-технічного забезпечення цих команд. Відтак, було представлено розроблені експертами проекти змін і доповнень до законодавства у цій сфері.

Олександр Лещенко, заступник директора Департаменту організації заходів цивільного захисту ДСНС, наголосив на необхідності уточнення повноважень органів місцевого самоврядування, як суб’єктів забезпечення цивільного захисту, врегулювання питання соціальних гарантій членів місцевих та добровільних пожежно-рятувальних підрозділів.

За результатами круглого столу проекти нормативних актів будуть допрацьовані із залученням фахівців ДСНС.

Захід відбувся у рамках проекту «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні», який фінансується ЄС.

Практичний порадник з організації цивільного захисту в територіальних громадах

Відео круглого столу

Презентації: